Wróć do strony arrow-right dashboard Dashboard my-offer Moje ogłoszenia heart Ulubione last-viewed Ostatnio przeglądane message Wiadomości wallet Operacje piggy Środki cog Ustawienia company Firma import Import ogłoszeń loyalty Program lojalnościowy Zaloguj się
Aktualności 11.12.2021

Dlaczego warto zainteresować się filozofią sharing economy?

Dlaczego warto zainteresować się filozofią sharing economy?

Sharing economy po przetłumaczeniu na język polski oznacza ekonomię współdzielenia. Jest to system ekonomiczny, którego ideą jest dzielenie się dobrami, które nie są w pełni wykorzystane. Bardzo często oznacza to więc wypożyczanie różnych przedmiotów zamiast nabywania czegoś na własność w sytuacji, gdy rzecz ma być wykorzystana okazjonalnie. Ruch ten w dużej mierze opiera się na poszanowaniu przedmiotów oraz ekologicznym podejściu do życia.

Jakie korzyści może przynieść ekonomia współdzielenia?

Ekonomia współdzielenia to bardzo przydatna inicjatywa, którą powinno się zainteresować jak najwięcej osób. Dzięki takiej filozofii można oszczędzać pieniądze, ograniczyć niepotrzebną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji emisji CO2. Ponadto dzięki ekonomii współdzielenia w wielu przypadkach można oszczędzać czas, miejsce do składowania przedmiotów a także można uzyskać wyższą mobilność. Dzięki sharing economy można też poznawać nowych ludzi, wzmacniać więzi społeczne i nabywać nowe umiejętności.

Jak stosować ekonomię współdzielenia w odniesieniu do samochodów?

Transport to dziedzina w której szczególnie intensywnie można obecnie wykorzystywać ideę sharing economy. Jest wiele osób, które potrzebują wykorzystywać samochód jedynie okresowo. W ich przypadku nie ma większego sensu nabywanie samochodu na własność. Taka osoba może w dowolnym momencie wynająć na przykład samochód na minuty. Dzięki niemu można pojechać na zakupy, na lotnisko czy do przychodni. Samochód udostępniany przez firmę carsharingową jednego dnia będzie wykorzystany przez kilkanaście osób, dzięki czemu nie zajmuje niepotrzebnie miejsca na parkingu. Inny sposób na korzystanie z obcych aut to zarejestrowanie się na portalu internetowym, gdzie osoby wybierające się w podróż udostępniają innym wolne miejsca w swoim samochodzie. Jest także możliwość by z pomocą Internetu odpłatnie wynajmować samochody od osób prywatnych. Warto wspomnieć także o tym, ze obecnie w systemie wynajmu na minuty dostępne są także rowery, skutery i hulajnogi.

Ekonomia współdzielenia przy podróżach i noclegach

Dzięki specjalnym stronom internetowym można zupełnie za darmo zamieszkać w czasie urlopu w mieszkaniu obcej osoby w innym kraju. Oczywiście obowiązuje tutaj zasada wzajemności i taka osoba później udostępnia również za darmo swoje mieszkanie innemu turyście. W czasie wakacji warto też korzystać z wypożyczalni, które oferują kampery i przyczepy kempingowe. Współdzielone bywają także domki letniskowe, których właściciele w czasie gdy sami z nich nie korzystają zapraszają na pobyt rodzinę i przyjaciół.

Gdzie jeszcze może mieć zastosowanie sharing economy?

Okazuje się, że jest bardzo dużo obszarów, gdzie ekonomia współdzielenia sprawdza się bardzo dobrze. Osoby o ekologicznym nastawieniu coraz częściej chcą nadawać drugie życie ubraniom, których już nie noszą. Portale internetowe pośredniczące w sprzedaży używanych ubrań cieszą się naprawdę dużą popularnością. W sieci można też wymieniać się książkami, sprzętem sportowym czy meblami. Warto wspomnieć także o tym, że wymiany mogą mieć charakter usługowy. Można na przykład uczyć siebie wzajemnie. Jedna osoba udzieli drugiej lekcji języka włoskiego a druga nauczy tę pierwszą tańca. Bez pieniędzy można też wymieniać się pracą. W zamian za posprzątanie mieszkania druga osoba może wykonać drobne prace remontowe. W ten sam sposób można też znaleźć kogoś, kto na czas naszego wyjazdu zajmie się naszym psem czy kotem a my później odwdzięczymy się tym samym.

Jak widać możliwości do stosowania ekonomii współdzielenia jest bardzo dużo a korzyści z tego płynące są naprawdę istotne. Możemy żyć bardziej ekologicznie, świadomie i przy okazji zacieśniać więzi społeczne.


Powiązane kategorie

Powiązane tagi