Wróć do strony arrow-right dashboard Dashboard my-offer Moje ogłoszenia heart Ulubione last-viewed Ostatnio przeglądane message Wiadomości wallet Operacje piggy Środki cog Ustawienia company Firma import Import ogłoszeń loyalty Program lojalnościowy Zaloguj się
Aktualności 24.02.2022

Wynajem online - pomysł na dodatkowy zarobek w zgodzie z ekologią

Wynajem online - pomysł na dodatkowy zarobek w zgodzie z ekologią

Obecna sytuacja ekonomiczna powoduje, że wiele osób zaczyna się rozglądać za dodatkowymi źródłami dochodu. Część z nich nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo mogą zapewnić sobie stały zarobek, właściwie nic nie inwestując. Sprzęt, narzędzia i nieruchomości posiadane przez wielu Polaków są potencjalnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, bez angażowania czasu i dodatkowych środków. A to wszystko możliwe jest dzięki sharing economy, czyli ekonomii współdzielenia, która szturmem zdobyła polski rynek.

Sharing economy - co to takiego?

Ekonomia współdzielenia to filozofia, która przyszła do nas z zachodu i jej misją jest promowanie zrównoważonego rozwoju, a także ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu. W tym celu powstają platformy online, które promują ideę wynajmu różnych dóbr materialnych i kontaktują ze sobą wynajmujących z potencjalnymi najemcami. Co ciekawe, wynajmującym nie musi być firma, może to być jak najbardziej osoba prywatna, która chciałaby np. udostępnić do wynajęcia swoje auto, maszynę rolniczą lub mieszkanie.

Wynajem sprzętu zapewnia właścicielowi dodatkowy dochód, a dla najemcy oznacza zazwyczaj ograniczenie wydatków związanych z potrzebną mu usługą - na platformie wynajem.pl może czasowo pozyskać potrzebne narzędzia znacznie taniej niż na rynku pierwotnym. Jest to świetna opcja zwłaszcza dla tych osób, którym potrzebny jest specjalistyczny sprzęt na kilka dni, a nie mają potrzeby lub środków, by nabywać taki produkt na własność.

Jakie są zalety wynajmowania dóbr materialnych?

Z perspektywy właściciela produktu, do najważniejszych plusów ekonomii współdzielenia trzeba zaliczyć:

  • możliwość pozyskania dodatkowego źródła dochodu (w przypadku osoby prywatnej)
  • zyskanie dodatkowych klientów dla firmy (w przypadku przedsiębiorstwa)
  • szybszy zwrot inwestycji zakupionych sprzętów, nieruchomości i innych środków trwałych

Dla osoby będącej najemcą dóbr materialnych, największe zalety takiego rozwiązania to:

  • oszczędność pieniędzy - taniej jest wynająć specjalistyczne środki trwałe, niż zakupić je na własność
  • możliwość szybkiego i taniego pozyskania potrzebnych dóbr na określony czas
  • dbanie o zrównoważony rozwój (filozofia sustainable), ważne szczególnie dla osób świadomych ekologicznie

Co można wypożyczyć poprzez platformę wynajem.pl?

Zakres dóbr, jakie można pozyskać drogą wynajmu jest niezwykle szeroki i obejmuje zarówno najpopularniejsze kategorie produktów - sprzęt budowlany, pojazdy, czy elektronikę, jak również te mniej oczywiste rzeczy - np. odzież i dodatki do niej lub akcesoria do transportu zwierząt. Platforma online działająca w zgodzie z zasadami sharing economy powinna więc zainteresować wszystkie osoby potrzebujące od czasu do czasu narzędzi lub sprzętu, którego nie chcą z różnych powodów nabywać na stałe - chociażby przez wzgląd na to, że nie mają już w domu miejsca na kolejne elementy wyposażenia.

Warto podkreślić, że korzystanie z ekonomii współdzielenia jest korzystne nie tylko dla stron zawierających transakcje poprzez platformę online. To przede wszystkim wielka korzyść dla środowiska, które jest ogromnie obciążone konsumpcjonizmem zachodnich społeczeństw. Rezygnując z zakupu na rzecz wynajmu można pozytywnie wpłynąć na środowisko poprzez zmniejszenie emisji CO2 i promować lepszą świadomość społeczną w kontekście dbania o planetę. Chcąc zmieniać świat na lepsze, warto zacząć od małych kroków i wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie. To właśnie takie drobne, codzienne wybory decydują o tym, jak wygląda świat, w którym żyjemy.


Powiązane kategorie

Powiązane tagi